Teknoloji

Sızan yeni M2 Ultra çip kıyaslama puanları Apple’ın iddialarını doğruluyor

Apple’ın M2 Ultra yongası için kıyaslama sonuçları Geekbench 6’da yayınlandı ve CPU performansında dikkate değer gelişmeler olduğu görülüyor.Bu puanlar, Apple’ın önceki M1 Ultra çipe kıyasla %20’ye kadar daha hızlı performans iddiasını doğruluyor ve M2 Ultra’nın Apple’ın şimdiye kadar piyasaya sürdüğü en hızlı çip olduğunu kanıtlıyor.

İlk sonuçlar etkileyici bir şekilde yaklaşık. Tek çekirdekli ve çok çekirdekli 2.800 ve 21.700 puan sunar M2 Ultra çip ile donatılmış Mac Studio’yu gösterir. Bu performans, Apple’ın masaüstü bilgi işlem yetenekleri için yeni bir standart belirliyor.

Ayrıca Geekbench puanları da gelecek Mac Pro modelleri için olağanüstü bir seviyenin aşıldığını gösteriyor. M2 Ultra tarafından desteklenen Mac Pro, 28 çekirdekli Xeon W işlemcili Intel tabanlı Mac Pro’dan daha hızlıdır. Genel CPU performansının yaklaşık iki katı kadar hızlı olması bekleniyor..

WWDC 2023 açılış konuşması sırasında Apple, yeni Mac Pro’nun “makul” olacağını duyurdu video kod çevrimi ve 3B simülasyon gibi gerçek dünyadaki profesyonel iş akışlarında Intel tabanlı modele göre 3 kata kadar daha hızlı olacağını duyurdu. Yeni kıyaslama puanları artık bu iddiayı doğruluyor.

Apple’ın açılış konuşmasında söylediği gibi, ” M2 Ultra, M1 Ultra’dan 20 milyar daha fazla olan 134 milyar transistörden oluşur. Birleştirilmiş bellek mimarisi, M1 Ultra’dan yüzde 50 daha fazla ve M2 Max’in iki katı olan 800 GB/sn bellek bant genişliği ile 192 GB’a kadar çığır açan bir bellek kapasitesini destekler.

M2 Ultra, M1 Ultra’dan yüzde 20 daha hızlı olan daha güçlü bir CPU’ya, yüzde 30’a kadar daha hızlı olan daha büyük bir GPU’ya ve yüzde 40’a kadar daha hızlı olan bir Neural Engine’e sahiptir.

Rakipsiz performans arayan kullanıcılar için, Mac Pro’nun altı PCIe genişletme yuvası, bir masaüstü kasası seçmenin en iyi nedenlerinden biri olmaya devam ediyor. Ancak daha düşük fiyata yüksek gücü tercih edenler için, M2 Ultra çipli Mac Studio, Mac Pro’ya göre çok daha ucuz bir fiyata çekici bir alternatif sunuyor.

haberbayrakli.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu