Haber

Evde Bakım Yardımları Hesaplara Yatırılmaya Başlandı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, tam bakıma muhtaç vatandaşlara ve bakımevlerinde bakılan ailelerine ekonomik destek sağlamak amacıyla bu ay toplam 2,8 milyar TL Evde Bakım Yardımını hesaplara yatırmaya başladıklarını söyledi. evler.

Evde Bakım Yardımıyla Aile Birliğini Sağlıyoruz

Bakan Mahinur Özdemir Göktaş, bakanlığın sunduğu en değerli aile odaklı bakım hizmet modellerinden biri olan Yatılı Bakım Yardımı’nın, engelli bireylerin öncelikle aileleriyle birlikte desteklenmesi amacıyla 2006 yılında hayata geçirildiğini hatırlattı. Göktaş, “Engelli vatandaşlarımızın aile bütünlüğünü koruyacak şekilde evde bakımını ön planda tutuyoruz. “Evde Bakım Yardımı ile engelli bireylerin yaşadıkları ortamdan ayrılmadan ailesi veya yakınları ile birlikte yaşayarak aile birliğinin korunmasına ve güçlenmesine destek oluyoruz” dedi.

Toplam 116,2 Milyar Konuta Bakım Ödemesi Yapıldı

Bakıma muhtaç yakınlarının bakımını üstlenen vatandaşların Evde Bakım Yardımı ile desteklenerek aile bütünlüğünün korunduğunu vurgulayan Göktaş, “Evde Bakım Yardımı”ndan ayda ortalama 560 bin vatandaşın yararlandığını ve yararlanıcı başına 5.097 TL ödendiğini hatırlattı. her ay.
Bakan Göktaş, “Bu ay, evde bakıma muhtaç vatandaşlarımız ve ailelerinin hesaplarına toplam 2,8 milyar TL Evde Bakım Yardımı yatırmaya başladık. 2023 yılında Konut Bakım Yardımına toplam 116,2 milyar TL ödedik. Ödemelerin tüm engelli vatandaşlarımıza ve ailelerine hayırlı olmasını diliyorum. “Bakanlık olarak Türkiye Yüzyıl Vizyonumuz çerçevesinde engelli alanında hak temelli sosyal yardımların şeffaf bir anlayışla sürdürülebilir olması için çalışmalarımızı sürdüreceğiz.” Öte yandan Ocak ayı memur maaş katsayısında yapılan yeni düzenlemeyle Konut Bakım Yardımı ödemeleri Şubat ayında hak sahiplerinin hesaplarına 7 bin 608 TL artışla yatırılacak. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu