Ekonomi

Ordu’daki bentonit madeni ve rüzgar santrali için açılan davanın ardından bilirkişi incelemesi tamamlandı

GENÇAĞA KARAFAZLI

Ordu’nun Ulubey ilçesinde tarım ve orman alanında açılması planlanan bentonit madeni ile Gölköy ve Mesudiye ilçelerinde kurulması planlanan rüzgar enerjisi santrali hakkında açılan davanın ardından bilirkişi heyeti incelemesini tamamladı. Ordu Çevre Derneği Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül, “Mahkeme süreci gereği bilirkişi heyetiyle birlikte yerinde inceleme yaptık. Dosyadaki iddiaların gerçekçi olmadığını ortaya koyduk ve anlattık. Özellikle Ulubey’de, Halkın katılımı çok iyiydi. Niyetlerini, korkularını anlattılar. RES çalışmasının başlatıldığının belirlenmesini istedik. Her ikisi de “Soruşturmanın kamuoyu lehine bir rapor vermesini umuyoruz” dedi.

Ordu’nun Ulubey ilçesinde tarım ve orman alanında açılması planlanan bentonit madeni ile Gölköy ve Mesudiye ilçelerinde kurulması planlanan rüzgar enerjisi santrali hakkında açılan davanın ardından bilirkişi heyeti, ilgili yerlerdeki incelemesini tamamladı.

BENTONİT MADENİYLE MÜCADELE DEVAM EDİYOR

Ordu Ulubey ilçesinde kurulacak bentonit madeni işletmesi için alınan ‘ÇED gerekli değildir’ kararının iptali ve yürütmenin durdurulması talebiyle 60’a yakın vatandaş Ordu Çevre Derneği’ne dava açarken, bir yandan da dava açtı. Gölköy – Mesudiye ilçelerindeki RES için alınan ÇED iptali ve yürütmenin durdurulması kararı. Ordu Çevre Derneği ile Mesudiye Çevre Derneği dava açtı. Açılan davalar sonucunda Ordu İdare Mahkemesi’nce görevlendirilen bilirkişi heyeti olay yerinde inceleme yaptı. Bilirkişi heyeti, inceleme sonunda hazırlayacağı raporu Ordu İdare Mahkemesi’ne sunacak. Mahkeme hakimi raporun ardından duruşma tarihini belirleyecek.

ONLARCA KÖYLÜ UZMAN HEYETİ KARŞILANDI

Ulubey’de gerçekleştirilen bilirkişi incelemesine mahalle halkı da katıldı. Köylüler sabah saatlerinde cami önünde toplanarak uzman heyeti karşıladı. İnceleme sırasında mahalle sakinleri bentonit madenini neden istemediklerini ve uğrayacakları kayıpları heyete anlattı. Ordu Çevre Derneği ise ÇED belgesinde çelişkili görüşler dile getirdi.

Ulubey incelemesinin ardından Ordu Etraf Derneği Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül, yönetim kurulu üyeleri Avukatlar Haluk Türkmen ve Coşkun Özbucak ile mahkeme ve bilirkişi heyeti, Gölköy-Mesudiye ilçelerinde gerçekleştirilecek RES denetimine devam etti.

“HER İKİ SORUŞTURMANIN KAMU LEHİNDE KARAR VERECEĞİNE İNANIYORUZ”

Ordu Etraf Derneği Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül, bilim kurulunun incelemeleriyle ilgili olarak, “Mahkeme süreci gereği bilirkişi heyetiyle birlikte yerinde inceleme yaptık. Belgedeki tezlerin gerçekçi olmadığını ortaya koyduk ve anlattık. . Özellikle Ulubey’de halkın katılımı çok güzeldi. Fikirlerini, kaygılarını anlattılar. Mesudiye’de gittiğimiz yer “Yerleşim yerinin uzaklığı ve ilçenin konumu nedeniyle muhtarın katılımıyla inceleme gerçekleştirdik. kar yağışı. Çalışmaya başladılar. RES çalışmasının başlatıldığının belirlenmesini istedik. Her iki incelemede de kamuoyunun yararına bir rapor olmasını umuyoruz” dedi.

“İNSANLAR ORMANLARINI, SULARINI VE TARIM ALANLARINI KORUYOR”

Davanın avukatı ve derneğin yönetim kurulu üyesi Haluk Türkmen, “Dava dosyasını bölgeyi inceleyerek hazırladığımız için ÇED belgesindeki eksiklikleri biliyorduk. Bunları bilirkişi heyetine de anlattık. Umarım dava lehimize sonuçlanır. Halk ormanına, suyuna, tarım arazisine sahip çıkıyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu