Ekonomi

İtalya Ticaret ve Sanayi Odası Lideri Manzini’ye ‘Komutan’ rozeti

İtalyan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Livio Manzini, Türkiye ile İtalya arasındaki ticari bağlantılara yaptığı katkılardan dolayı İtalyan hükümeti tarafından İtalyan devlet nişanlarının üçüncü derecesi olan “Commendatore” (Komutan) madalyasıyla ödüllendirildi. İtalyan Ticaret ve Sanayi Odası Birliği’nden yapılan açıklamada, iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin güçlendirilmesine yönelik çabaların devam edeceği ve iki ülke girişimcilerinin ve kurumlarının ortaklaşa çalışabilmesi için önümüzdeki dönemde iş birliğinin geliştirileceği belirtildi. birbirinizi daha iyi tanıyın.

Konuya ilişkin İtalyan Ticaret ve Sanayi Odası Birliği’nden yapılan açıklamada, Türkiye ile İtalya arasındaki ticari ilişkilerin katlanarak arttığı, yatırım sermayesi yatırımlarının son dönemde ikili ticaretin ötesine geçerek hız kazandığı belirtildi. İtalyan Ticaret ve Sanayi Odası Birliği’nin, iki ülke girişimcilerine bilgi vermeyi, iki ülke girişimcileri ve kurumlarının birbirini daha iyi tanıması için yeni fırsatlar yaratmayı amaçladığı kaydedildi.

MANZİNİ’YE 2. DEVLET EMRİ

Bugün İtalya Ekonomi Bakanlığı’nın tanıdığı ve desteklediği 86 İtalyan Ticaret Odası, 63 ülkede faaliyetlerine devam ediyor; İtalyan hükümeti tarafından 2020 yılında “İtalya Yıldızı Nişanı” ile ödüllendirilen ve ticari ilişkilere yaptığı katkılardan dolayı “Cavaliere” (Şövalye) unvanını alan İtalyan Ticaret ve Sanayi Odası Birliği Lideri Livio Manzini İtalya ile Türkiye arasında, bu yıl İtalyan Hükümeti tarafından üçüncü İtalyan devlet nişanına layık görüldü. Kendisine “Commendatore” (Komutan) unvanı verildi. İkinci kez devlet madalyasıyla onurlandırılan lider Livio Manzini’ye madalyası, İtalya’nın Türkiye Büyükelçisi Giorgio Marrapodi’nin düzenlediği törenle takdim edildi.

İTALYA İLE TİCARETTE AMAÇ 30 MİLYAR DOLAR

Geçtiğimiz yıl Türkiye ile İtalya arasındaki ikili ticarette 26,4 milyar dolarla rekor kırılmıştı. 2025 hedefi 30 milyar dolar olarak açıklanırken; Bu ihracatın da aşılabileceği kaydedildi. İki ülke arasındaki ticaret hacminin yüzde 50 ithalat, yüzde 50 ihracat olarak dengelenmesi, iki ülke arasındaki tedarik zincirlerinin entegrasyonunun başarısını gösterirken; Son yıllarda pek çok İtalyan firmasının yanı sıra pek çok Türk firması da İtalya’da yatırım yaptı. İki ülkenin ticaretinde otomotiv, makine, gıda, tekstil, kimya ve ilaç sektörleri ön plana çıkarken; Büyümenin önümüzdeki yıllarda da devam etmesi bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu