Haber

İran Lideri Hamaney, Irak Başbakanı ile Gazze’deki Durumu Görüştü

İran lideri Ayetullah Ali Hamaney, Irak Başbakanı Muhammed Şii el Sudani ile Gazze’deki son durumun yanı sıra ikili ilişkileri ele aldı.

İran’ın resmi haber ajansı IRNA’nın haberine göre Hamaney, resmi ziyaret için Tahran’da bulunan Irak Başbakanı Sudani ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Irak hükümeti ve halkının Gazze’ye destek verme iradesini takdir ettiğini belirten Hamaney, Gazze halkının öldürülmesinin durdurulması için İslam dünyasının ABD ve İsrail üzerindeki siyasi baskısını artırması gerektiğini vurguladı.

Hamaney, “Bölgede önemli bir ülke olan Irak, bu alanda özel bir rol oynayabilir, Arap dünyası ve İslam dünyasında yeni bir çizgi oluşturabilir.” değerlendirmesini yaptı.

İsrail’in Gazze’ye saldırılarının ilk gününden itibaren tüm delillerin ABD’nin bu savaşın yönetilmesinde doğrudan rol aldığını gösterdiğini söyleyen Hamaney, ABD’nin doğrudan rolünün bu suçların daha da artmasına neden olduğunu ifade etti.

Hamaney, ABD’den askeri ve siyasi yardım gelmediği takdirde İsrail’in bu eylemleri sürdüremeyeceğini belirterek, “Amerikalılar Gazze’de yapılan yanlışlarda Siyonistlerin suç ortaklarıdır.” dedi. dedi.

Gazze’de yaşanan tüm “katliamlara” rağmen İsrail’in bu konuda şu ana kadar başarısız olduğunu kaydeden Hamaney, İsrail’in kaybettiği itibarını geri kazanamadığını ve bundan sonra da kazanamayacağını vurguladı.

Hamaney, Gazze’deki bombalamaların durdurulması için ABD ve İsrail üzerindeki siyasi baskının artırılması için her taraftan çaba gösterilmesi gerektiğini belirterek, şöyle konuştu: “İran İslam Cumhuriyeti ve Irak, ortaklaşa çalışarak bu konuda rol ve nüfuz oynayabilir. birbirleriyle koordineli olarak çalışırlar.” değerlendirmesini yaptı.

İran ile Irak arasında ekonomik ve güvenlik alanlarında ikili iş birliğine değinen Hamaney, bağlantıların iyi yönde devam ettiğini, ilişkilerin ilerlemesinin azalmaması için özen gösterilmesi gerektiğini söyledi.

Irak Başbakanı Muhammed Şii el Sudani, bu sabah heyetiyle birlikte Tahran’a gelerek İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ile görüştü.

Sudani’nin ziyaretinin ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in Bağdat’taki temaslarının ardından gerçekleşmesi dikkat çekti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu