Yaşam

Hatay’da enkaz altında bulunan bebeğin mucize eseri kurtarılması

Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremler Hatay’da büyük yıkıma neden olurken, depremden etkilenen ilçelerden biri de İskenderun oldu. Depremin ilk gününde İskenderun’da arama kurtarma çalışmalarına katılan kebap ustası Ahmet Vurgun, enkazdan çıkardıkları cesetleri morga getirdiğinde hayretler içinde kalan görüntüyle karşılaştı. Morga getirilen ve ölmüş olduğu tahmin edilen çocuklardan birinin parmağını kıpırdattığını fark eden Vurgun, çocuğun yanına gitti ve muayene ettiğinde ağzından köpük geldiğini gördü. Bunun üzerine küçük çocuk sağlık görevlilerine teslim edilerek tedavi altına alındı.

“Parmağınızı hareket ettirdiğinizi gördüm”

O gece yaşadığı olayı hayatı boyunca unutamadığını söyleyen Ahmet Vurgun, yaşadıklarını anlatırken gözyaşlarına hakim olamadı. Belen ilçesinde kebap yapan Vurgun, şunları söyledi:

6 Şubat sabahı canımızı depremden kurtardık ve gönüllü olarak enkaz altındaki cesetlere yardım ederek yaralıları kurtarmaya çalıştık. Cesetleri çıkardık, arabaya bindirdik, hastaneye getirdik. Doğal olarak o an mahşer yaralı, cesetler. Doktorlar baktı ve ‘Cesetleri morga götürebilirsiniz’ dediler. İki arkadaşı morga getirdik. Biraz duygulandım. Biraz değil duygulandım. Sonra bir bakayım dedim. Manzara seyrederken yıkama taşının üzerindeki bebekleri fark ettim. Ben onları çekmeye çalışırken 10-15 tane bebek hissettim, sadece eli dışarıda, parmağı oynuyor. Parmağını bu şekilde hareket ettiriyordu. O an yüzünü açtım, ağzından köpük geliyordu, ölmemişti. Yaşıyor diye acile götürdüm. Acil hekimine teslim ettim, doktorlarımız çocuğa yardım etti. Kısa sürede müdahale edildi. Oksijen falan verildiğinde çocuğun midesi oynamaya başladı. Ama ailesinin de öldüğünü duydum, hepsi morgdaymış. Duyduğum kadarıyla sadece o çocuk hayatta. Bunu yaşadık, benim için en duygusal şeydi. O bir kızdı. Daha sonra sordum, yaşıyor dediler ama nereye gitti çünkü kayıt ve isim yok, çok uğraştım ama bulamadım.

Morgda duygusal anlar cep telefonu kamerasında

Ahmet Vurgun’un cep telefonuyla çektiği görüntüde, çocuğun parmağını oynattığını gördükten sonra, “Yaşıyor, vallahi yaşıyor”dedi ve ardından içerideki diğer vatandaşlar, “Hareket var, canlıdır”Sevinçten ağlıyor gibi görünüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu