Haber

Gazeteci Nedim Türfent tahliye oldu

Van Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nden 23 Ağustos’ta Elazığ Karakoçan K-1 Tipi Kapalı Cezaevi’ne sevk edilen gazeteci Nedim Türfent, infazı tamamlanması üzerine tahliye oldu.

Mezopotamya Haber Ajansı’nda yer alan habere nazaran, Türfent, Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG), meslektaşları, MLSA avukatı ve ailesi tarafından cezaevi kapısında karşıladı.

Ne olmuştu?

Kanun Kararında Kararname (KHK) ile kapatılan Dicle Haber Ajansı (DİHA) muhabiri Nedim Türfent, Colemêrg’in Gever (Yüksekova) ilçesinde ilan edilen sokağa çıkma yasağı sırasında yaşanan hak ihlallerini haberleştirdiği için asker ve özel harekat polislerinin kullandığı sanal medya hesaplarında mevtle tehdit ve gaye alınmıştı. Van’da 13 Mayıs 2016 tarihinde tutuklanan ve hakkında hazırlanan iddianamede “Örgüt üyesi olmak” ve “Örgüt propagandası yapmak” argümanlarıyla yargılanan Türfent, Hakkari Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki birinci duruşmasında 24 şahitten 13’ü sözlerinde azap gördüklerini ve zorla tabir verdiklerini beyan etmişti. Geriye kalan 10’u açık şahit, biri bâtın şahit olmak üzere 11 şahitten 4’ü ise azap altında kendilerine kağıt imzalatıldığını kaydetmişti. Tüm bunlara karşın Hakkari Ağır Ceza Mahkemesi, Türfent’e 8 yıl 9 ay mahpus cezası vermişti. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu