Haber

Emine Erdoğan: “Türkiye her zaman sahada olacak, dünyanın vicdanı olmaya devam edecek”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, mazlum coğrafyalara hep birlikte umut olmaya devam edeceklerini vurgulayarak, “Türkiye her zaman sahada olacak ve dünyanın vicdanı olmaya devam edecek.”

Emine Erdoğan, 14. Büyükelçiler Konferansı nedeniyle Çankaya Köşkü’nde düzenlenen “Geçmişten Günümüze Yüzyılın Anıları Kültür Diplomasisi” programında kadın büyükelçiler ve büyükelçi eşleriyle bir araya geldi. Büyükelçiler Konferansı vesilesiyle bir toplantıya katılmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Emine Erdoğan, “100. yılında İstiklal Harbimizin tam kalbinde Türkiye Asrını inşa edecek kadınlarımızla birlikte olmaktan gurur duyuyorum. Cumhuriyetimizin.”

Emine Erdoğan, “Gönül coğrafyası” olarak bilinen toprakların, kurdukları tüm devletlerin ulaştığı fiziki sonun çok ötesinde olduğuna işaret ederek, atalardan kalma barış ve hoşgörü ikliminin devam ettiğini söyledi. Balkanlar’dan Yemen’e, Kudüs’ten Hicaz’a, Afrika’ya kadar, çoğunluğu hayırsever kadınlardan oluşan vakıfların hala ayakta olduğunu vurgulayan Emine Erdoğan, “Milletimizin adı dünyada rahmet, şefkat ve cömertlikle özdeşleşmiştir. dünyadaki tüm mazlumların kalp tapınakları.”

Büyükelçilerin görev yerlerinde dokundukları hayatlarla tüm dünyayı da gönül coğrafyalarına kattıklarını belirten Emine Erdoğan, şöyle devam etti:

“Üretken kadınların el emeğinin adil bir pazarda satılması için Afrika Evi gibi girişimlerimizle birlikte mazlum coğrafyalara umut olmaya devam edeceğiz. Türkiye her zaman sahada olacak ve mazlumların vicdanı olmaya devam edecektir. Ancak tek sermayemiz hayırseverliğimiz değil, dünyanın yeknesak kültürüne derman olabilecek hayırseverliğimizdir.Her unsuru birbirinden değerli, köklü bir medeniyet mirasına sahibiz.”

“Görevimiz, dünyanın giderek çoraklaşan iklimine hayat vermek”

Çankaya Köşkü’nde açılan “Asrın Hatıraları” sergisinin milletin tarihine sahip çıkma hikâyesini gözler önüne serdiğini belirten Emine Erdoğan, “Geçmişimiz, insanlığa rol model olacak medeniyet ve kültür kahramanlarıyla dolu. en büyük zenginliğimizdir.Mevlana’nın deyimiyle yürekten sözlerimiz tüm dünyanın kulaklarını aşmaktadır.Aynı şekilde Hacı Bektaş Veli’nin, Aşık Veysel’in, Pir Sultan Abdal’ın kattığı yüreklerle dünya barışına bir adım daha yaklaşacağımıza inanıyorum. ve Yunus Emre mayalanacak. Bize düşen görev, dünyanın giderek çoraklaşan iklimine bu muhteşem mirasla hayat vermektir” dedi.

Türkiye’nin vefa ve cömertliğinin önemine değinen Emine Erdoğan, “Bu nedenle evrensel değerler yeniden inşa edilirken asırların mirasıyla dolu hazine sandığımızı açmanın insanlık görevimiz olduğunu düşünüyorum. manevi dünyamız, somut kültürel mirasımız insanlığın yeryüzündeki hikayesinin hakikat ekseninde yazılmasına katkı sağlayacaktır.” .

Dünyada yürütülen arkeolojik kazıların yansımalarına işaret eden Emine Erdoğan, “Keşfedildikçe sırları artan bir bölge olan Türkiye, turizm açısından da her geçen gün daha da değer kazanıyor. bu hazineleri hep birlikte kültürel diplomasi havuzumuza katmamız gerekiyor.”

Güzelleri çoğaltmak kadar anlatmanın da önemine vurgu yapan Emine Erdoğan, Anadolu’nun şifalı tariflerini “Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı” kitabında derlediklerini hatırlattı. “Dünya Kahvaltı Günü” ve “Dünya Türk Kahvesi Günü” vesilesiyle Türk gastronomi hazinesinin hak ettiği yere geleceğine inandığını dile getiren Emine Erdoğan, büyükelçilerden getirdikleri “Bohça” markasını Türkiye’ye getirmek için takviye istedi. dünya pazarında hak ettiği seviyeye gelmiştir.

“BM Sıfır Atık Üst Düzey Kişilikler Danışma Kurulu’nun ilk yüz yüze toplantısını İstanbul’da yapacağız”

Milletçe el ele vererek bir yaşam biçimine dönüştürmeye çalıştıkları Sıfır Atık Hareketi’nin uluslararası boyutlara ulaştığını vurgulayan Emine Erdoğan, “İlk yüz yüze görüşmeyi gerçekleştireceğiz. İstanbul’da başkanlığını yaptığım ‘Birleşmiş Milletler Sıfır Atık Üst Düzey Kişilikler Uygulama Kurulu’. 31 Ekim’de ‘Dünya Kentler Günü’ toplantısının dünyanın gözbebeği İstanbul’da düzenleneceğini hatırlatmak isterim. Sizlerden beklentimiz, deneyimlerimizi insanlık ailesiyle paylaşmak için faaliyetlerimizi uluslararası kamuoyuna duyurmak için adımlar atmanızdır” dedi.

“29 Ekim etkinliklerini kültür, sanat ve edebiyat hazinelerimizin sergileneceği bir kutlu bayrama dönüştürmeyi hedefliyoruz”

Türkiye’ye kazandırılan ödüllere, yayınlanan edebiyat eserlerine, sinema, dizi ve spordaki başarılara değinen Emine Erdoğan, şunları söyledi:

“Bu motivasyonla 29 Ekim etkinliklerini 100. yıl coşkumuza yakışır, kültür, sanat ve edebiyat hazinelerimizi gözler önüne seren bir bayrama dönüştürmeyi hedefliyoruz. Çok dinli, çok kültürlü, çok -Milli ve çok hukuklu geçmişimiz, yaratılanı yaratıcısından dolayı sevmeyi emreden inancımızla “Böylece insanlık İslam düşmanlığıyla kışkırtılırken bir arada yaşama tecrübemize ne kadar ihtiyacımız olduğunu görüyoruz. Hayır ve güzelliklerle kırılan gönül kapılarımızı sanatımızla, edebiyatımızla, dansımızla, folklorumuzla, sözümüzle, çalgımızla geçme günüdür.”

Sanatçı Ferhat Göçer’in mini bir konser verdiği programın ardından Emine Erdoğan, büyükelçilerin eşleriyle hatıra fotoğrafı çektirdi.

“Yüzyılın Anıları” sergisi

Program kapsamında düzenlenen “Yüzyılın Hatıraları” sergisini ziyaret eden Emine Erdoğan, Cumhuriyetin ilanından günümüze Türkiye’nin 100 yıllık kültürel diplomasisine ışık tutacak olaylar ve geleneksel eserler hakkında bilgi aldı. günümüze ulaşan sanat ve ürünler. Geleneksel el sanatlarından biri olan ebru sanatıyla ilgili standı da ziyaret eden Emine Erdoğan burada ebru yaptı. Sergide ayrıca Emine Erdoğan’a leblebi, lokum ve kumda Türk kahvesi ikram edildi.

Türkiye’nin Madrid Büyükelçisi Nüket Küçükel Ezberci şu ifadeleri kullandı:

“Aslında 4 günlük maratonun son günündeyiz, çok anlamlı bir atmosfer içindeyiz. Bir yanda Türk kadınını diplomasi ile temsil etmenin gururu, diğer yanda böyle bir sergide kaybolmuş olmanın… , böyle bir kültürel miras, çok kadim bir kültürün kadınları gibi gerçekten 4 günlük yorgunluğa değdi. . Burası muhteşem. ” – ANKARA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu