Yaşam

Dünyanın En Uzun Burunlu Hayvanı ‘Proboscis Maymunu’ Hakkında Küçük Şok Edici Bilgi!

İlginç hayvanlar serimize hoş geldiniz! Bir bakanın uzun burnuyla geriye baktığı Hortum Maymunu hakkında ilginç bilgileri sizler için derledik. Dişisini etkilemek için burnunu kullandığı kimin aklına gelirdi? ?

Buyrun… ?

Kaynak:https://www.nationalgeographic.com/an…

Uzun burunlu maymun (Nasalis larvatus) olarak da bilinen Proboscis maymunu, habitat kaybı ve kontrolsüz avlanma nedeniyle ne yazık ki yok olma tehlikesiyle karşı karşıya.

‘Uzun burunlu maymun’ adını erkek maymunlarda görülen etli burun yapısından alıyor.

Elbette bu ilacın dişilerinin de diğer maymun ırklarına göre büyük burunları vardır ama bu cinsin erkekleri kadar büyük değildir.

Erkeklerde burun uzunluğu da yaklaşık 10 santimetreyi geçebilir. Bu sayede erkekler daha kalın ve güçlü bir sese sahip olurlar.

Burunlarının yanı sıra onları öne çıkaran özelliklerinden biri de renklerinin bazen parlak turuncudan sarıya veya pembeye dönüşmesi!

Bu türün bebek maymunları, yetişkinlerin krem ​​rengine yavaş yavaş geçiş yapmadan önce mavimsi bir yüz rengiyle doğarlar.

Hortum maymunları Endonezya, Malezya ve Brunei’de yaşar: Bataklık ormanlarının hakim olduğu kıyı habitatlarını tercih ederler.

Yapraklar ve meyveler, bu maymunların beslenme piramidini oluşturur: Birçok olgunlaşmamış meyve, yapraklar, tohumlar ve çiçeklerdir. Ancak zaman zaman böcek yedikleri de bilinmektedir.

Ne yazık ki bu maymunların popülasyonu her geçen gün azalıyor… Bu cins 2000 yılından beri “nesli tükenmekte olan” olarak listeleniyor.

Yaşam alanlarının gün geçtikçe daralması ve yasa dışı avlanma bunun en büyük sebepleri arasındadır.

Uzun burunlu maymunların yaygın olduğu kıyı habitatlarının karides çiftliklerine dönüştürülmesi ve insanların bu alanlara taşınması nedeniyle habitat kaybına uğradılar.

Ayrıca meydana gelen orman yangınları…

Uzun burunlu maymunlar çok uysal hayvanlar olarak bilinirler: İnsanlara saldırma ya da onlardan kaçma alışkanlıkları yoktur.

Tabii ki belli değil…

Ancak bu hayvanları avlayan bir grup var.

Uzun burunlu maymunla ilgili niyetin nedir? ?

Yorumlara hoş geldiniz!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu