Haber

Boğaziçi’nde direniş 696’ncı gününde

Boğaziçi Üniversitesi’nde 2 Ocak 2021’de Prof. Dr. Melih Bulu’nun Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından rektör olarak atanmasıyla başlayan protestolar, Bulu’nun vazifeden alınmasının akabinde da devam ediyor. Direnişin 696’ncı gününde Boğaziçili akademisyenler bir ortaya gelerek rektörlük binasına sırtlarını döndüler ve Bulu’nun ardından rektörlüğe atanan Naci İnci’yi protesto ettiler.

Direnişin 100’üncü haftasında yayımlanan bilgi notunda şu tabirlere yer verildi:

“Bugün 30 Kasım 2022, Çarşamba. Boğaziçi Üniversitesi’nde direnişin 23’üncü ayı devam ediyor. 100’üncü haftasına girildi. Bugün direnişin 696’ncı günü.

Naci İnci’nin ilgili şuralarının hiçbiri muhatap alınmadan, kurum iradesi hiçe sayılarak şeffaf olmayan bir halde Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atanmasının dört yüz altmış birinci, 30 Temmuz 2021 günü gerçekleştirilen dayanak oylamasında akademisyenlerin yüzde 95 oranında rektör adaylığına karşı olduğu açıklanan İnci’nin Matematik Kısmı tam vakitli öğretim üyesi Mohan Ravichandran’ı hiçbir münasebet göstermeden devir ortasında vazifeden almasının üç yüz sekseninci, Batı Lisanları ve Edebiyatları kısmı tam vakitli Öğretim Vazifelisi Can Candan’ı ikinci kere vazifeden almasının yüz otuz yedinci, Moleküler Biyoloji ve Genetik Kısmı tam vakitli öğretim üyesi Tolga Sütlü’nün mesnetsiz münasebetlerle devir başladıktan sonra vazifeden alınmasının kırk dördüncü günü’

Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri haftanın her iş günü olduğu üzere bugün de 12:15’te #KabulEtmiyoruzVazgeçmiyoruz diyerek artlarını 471’nci defa rektörlük binasına döndüler.

Akademisyenler nöbet boyunca ellerinde “Özerk, Özgür, Demokratik Üniversite”, “Kabul Etmiyoruz” ve “Vazgeçmiyoruz” yazan dövizler taşıdılar.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu