Yaşam

BBC ve British Council, dünyanın en iyi oyun yazarlarını arıyor

British Council ve BBC tarafından düzenlenen ‘Uluslararası Oyun Yazarlığı Yarışması’, dünyanın her yerinden oyun yazarlarına kıssalarını milletlerarası izleyici kitlesine anlatma fırsatı sunuyor. Yarışma, mesleksel tecrübeleri ne olursa olsun dünyanın her yerinden oyun muharrirlerinin çalışmalarını teşvik etmeyi amaçlıyor.

Birleşik Krallık’ın kültürel ilişkiler ve eğitim fırsatlarından sorumlu uluslararası kuruluşu British Council ve Birleşik Krallık’ın kamu hizmeti yayıncısı British Broadcasting Corporation (BBC), Milletlerarası Radyo Drama Yarışı’nın yeni yarışı ‘düzenlenen ‘Uluslararası Oyun Yazarlığı Yarışması’ için kayıt periyodunu açtı. Bu davet, dünyanın farklı ülkelerinden oyun müelliflerine çalışmalarını BBC’de sergileme talihi veriyor.

Bireysel yahut küme olarak başvurulabilen ‘Uluslararası Oyun Yazarlığı Yarışması’na, iştirakçilerin yaklaşık 50 dakika uzunluğunda, İngilizce lisanında ve kendi seçtikleri bir hususta radyo metni sunmaları isteniyor. Kıssalarını milletlerarası platformda duyurma ayrıcalığının yanı sıra bu yıl ‘Birinci dil olarak İngilizce’ ve ‘İkinci dil olarak İngilizce’ kategorilerinin kazananları, 2500 Sterlin’in sahibi oluyor ve ödül merasimine katılmak için Londra’ya seyahat etme bahtı elde ediyor. Ayrıyeten kazananlar, çalışmalarının kaydedildiğini ve BBC’de yayınlandığını görebilecekler.

British Council ve BBC tarafından geliştirilen müsabaka, profesyonel geçmişleri ne olursa olsun dünyanın dört bir yanından oyun muharrirlerinin (Birleşik Krallık dışında ikamet eden) çalışmalarına memleketler arası tanınırlık ve erişim talihi vermek için değerli bir dönüm noktası olarak kabul ediliyor.

Yarışmaya katılmak için tüm kurallar, BBC web sitesinde yer almakta ve müracaatlar çevrimiçi olarak veya 12 Şubat 2023 tarihine kadar giriş formu gönderilerek yapılabilmektedir.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu