Ekonomi

ABD’li çip üreticisinden kripto çıkışı: Faydası yok

ABD’de kripto varlıkların regülasyonu ile ilgili tartışmalar hız kesmeden devam ederken, ABD’nin önde gelen teknoloji şirketi Nvidia’dan kripto varlıklara ilişkin olumsuz bir çıkış geldi.

Nvidia CTO’su Michael Kagan, kripto varlıkların topluma herhangi bir katkı sağlamadığına dikkat çekti. Kagan, yapay zeka uygulaması ChatGPT gibi çözümlerin kripto madenciliğinden daha değerli olduğunu söyledi.

Kripto karşıtı duruşuyla tanınan bir şirket olan Nvidia, 2021’de Ethereum kripto para madenciliği için grafik kartlarının kullanımını kısıtlayan bir yazılıma imza attı.

Şirket, yapay zeka araştırmacıları ve oyunlar da dahil olmak üzere farklı müşteri topluluklarına daha fazla odaklandı. ChatGPT’nin ilk sürümü, yaklaşık 10.000 Nvidia grafik kartına sahip üst düzey bir bilgisayarda geliştirildi.

“Kripto dünyasının bazı gereksinimleri için Nvidia en iyisiydi. Bu yüzden insanlar onu bu amaç için kullanmaya programladılar. Bir sürü şey satın aldılar ve sonunda çöktü çünkü topluma yararlı hiçbir şey getirmedi.” Guardian’a söyledi.

Kagan, “ChatGPT ile artık herkes kendi makinesini, kendi programını oluşturabiliyor. Ona ne yapacağını söylersin, o yapar. Eğer süreç istediğin gibi gitmezse ona bir şey istediğini söyleyebilirsin.” Aksine, kripto daha çok yüksek frekanslı alım satıma benziyordu,” diye ekledi Kagan.

Kagan, “Kripto para biriminin insanlık için iyi bir şey yapacak bir şey olduğuna asla inanmadım” dedi.

haber-boztepe.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu