Ekonomi

ABD kar fırtınası: 12 ölü

Ulusal Hava Durumu Servisi (NWS), Kuzey Kutbu’ndan gelen ve ülkeyi etkisi altına alan dondurucu rüzgarların hafta sonu da ülkenin doğusunu etkilemeye devam edeceğini duyurdu.

BBC’nin haberine göre ülke genelinde hava şartları nedeniyle meydana gelen kazalarda 12 kişi hayatını kaybetti.

ABD’de 200 milyondan fazla insanın dondurucu soğuktan etkileneceği tahmin edilirken, soğuğun Kanada’nın sonundan Meksika sınırına kadar etkili olabileceği kaydedildi.

Fırtına nedeniyle Montana, Güney Dakota ve Wyoming eyaletlerinde sıcaklıkların eksi 45 dereceye düştüğü belirtildi.

New York, Virginia, Kentucky, Georgia, Kuzey Carolina ve Oklahoma’nın da aralarında bulunduğu birçok eyalette olağanüstü hal ilan edilirken, ABD Lideri Joe Biden vatandaşları grevlere kulak vermeye çağırdı.

Uçuş takip sitesi FlightAware, yılın en yoğun seyahat dönemlerinden biri olan Noel öncesi 8 binden fazla uçuşun iptal edildiğini ve 25 binden fazla uçuşun ertelendiğini bildirdi.

“Nesilde bir kez” şiddetli bir soğuk algınlığı

ABD’de, 21 Aralık’ta, ulusal ve yerel hava durumu raporlama ajansları, “nesilde bir kez” şiddetli soğuk ve karlı hava kuralları konusunda uyarıda bulundu.

Ulusal Hava Durumu Servisi (NOAA), yurdun bazı bölgelerinde son 40 yılda yaşanmayan soğuk hava koşullarının yaklaştığını duyurdu.

Hava durumu servisi, “yoğun kar yağışının seyahati çok zor veya imkansız hale getirebileceğine ve hayati tehlike oluşturabileceğine” dikkat çekti.

Ayrıca soğuk havanın etkisiyle meydana gelecek fırtınanın, ülkenin Kanada sınırındaki Great Lakes bölgesinde Kategori 3 kasırganın basıncına eşdeğer olacağı paylaşıldı.
Fırtına nedeniyle New Jersey’nin Manhattan’a bakan sahil şeridindeki bazı hastane ve iş yerlerinin zemin katları taşan Hudson Nehri’nin suları ile kaplanırken, sele maruz kalan çok sayıda araç hasar gördü.

Queens ve Brooklyn’in kıyı bölgeleri de yükselen okyanus sularından zarar görürken, şiddetli rüzgarların getirdiği dalgalar bazı kıyı caddelerini ve yaşam alanlarını kullanılamaz hale getirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu