Haber

Veteriner Hekim Alkan’dan kurbanlık uyarısı

Enver GÜLER / BURSA (İGFA) –CAN VET Veteriner Kliniği sahibi Veteriner Hekim Ahmet Metin Alkan, sayılı günlerin geride kaldığı Kurban Bayramı öncesi alınacak tedbirler ve dikkat edilmesi gereken hususların hem hayvan refahı hem de sağlık açısından büyük değer taşıdığını belirterek, gıda güvenliği ve halk sağlığı.

Geçtiğimiz bayramlarda her yıl kesilen küçükbaş hayvanların yarısının ve sığırların üçte birinin bayramda kesildiğini belirtti. Gıda kaynaklı hastalıkların birçoğunun sağlıksız hayvansal gıdalardan kaynaklandığını hatırlatan Alkan, kurban bölümünde sadık ve sağlıklı gıdanın kefilinin veteriner hekimler olacağını söyledi.

NELERE DİKKAT ETMELİ?

Veteriner Hekim Ahmet Metin Alkan, sağlıklı bir kurbanlık satın almak için dikkat edilmesi gerekenleri şöyle sıraladı:

“Vatandaşlarımız kurbanlık hayvanlarını temin ederken tüylerinde mat ve karışık görünüm, ağız, burun, üreme organları, makat gibi bölgelerde olağan dışı akıntı, çevreye karşı duyarsızlık veya aşırı ilgi, kulaklarında Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından tescilli olduğunu gösteren küpeler. dikkate almaları gerekiyor. Veteriner hekim tarafından detaylı muayene sürecinden geçmiş hayvanlar seçilerek mutlaka kurban edilmelidir. Alacakları hayvanın, veteriner sağlık raporunun, pasaport ve taşıma belgelerinin olup olmadığı sorgulanmalı, haysağ taşınabilir uygulamasından teyit ettirilmelidir. Hayvanların satış yerlerinden veya kayıtlı besicilik işletmelerinden alınması, kontrolünün yapıldığı ve izin verilen yerlerde kesim işleminin sağlanması çok değerlidir. “

cardakajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu