Ekonomi

TÜV Austria Mobility’nin jant laboratuvarı hizmete girdi

TÜV Austria Mobility tarafından hizmete sunulan Türkiye’nin ilk bağımsız jant laboratuvarının açılışı, Kocaeli’de gerçekleştirildi. Türkiye’de üretilen ve Avrupa Birliği (AB) ülkeleri başta olmak üzere yurt dışına ihracatı yapılan jantların testleri, uluslararası standartlarda TÜV Austria Mobility’nin Başiskele’deki laboratuvarında gerçekleştirilebilecek.

Daha önce test ve sertifikalandırma işlemleri için yurt dışına gönderilen jantların testlerinin Türkiye’de yapılmasıyla ihracatın önündeki teknik mahzurlar ortadan kalkacak.

TÜV Austria Mobility Genel Müdürü Zehra Doğan, jant laboratuvarının yaklaşık 6 milyon liralık yatırımla kurulduğunu belirterek, şirketlerinin Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca yetkilendirilen, birebir vakitte akreditasyona sahip bağımsız test kuruluşu olduğunu söyledi.

Bağımsız test kuruluşu olarak otomotiv kesiminde hem araçların hem de komponentlerin testleriyle ilgili hizmet verdiklerini belirten Doğan, bu işleri yapmak için yola 20 yıl evvel çıktıklarını kaydetti.

Doğan, o günden bugüne daima olarak hem takımlarıyla hem yatırımlarıyla dala yarar sağlamaya çalıştıklarını lisana getirerek, “Burada bulunma amacımız olan jant laboratuvarı da yine Türkiye’deki jant üreticilerine hizmet vermek amaçlı direkt Türkiye’den testlerini tamamlayabilmek amaçlı bir yatırımımızdır. Sadece jant konusunda yatırımlarımız yok, bu sadece bugünkü yatırımımız ve burada bulunma sebebimiz. Bunun haricinde diğer çalıştığımız alanlarda özellikle elektrikli araçların bataryaları, şarj istasyonu konularında da yine araştırmalarımız ve yatırımlarımız devam etmekte” diye konuştu.

“Yurt dışı üreticilere de destek vermeyi hedefliyoruz”

Bunun yatırımın birinci basamağı olduğunu aktaran Doğan, şu anda birinci amaçlarının Türkiye’deki jant üreticilerinin testlerini burada gerçekleştirmek olduğunu vurguladı. Doğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye’de şu an 25 milyon civarında jant üretimi olduğunu biliyoruz. Bunun da yüzde 75’ini ihracat ediyorlar. O yüzden amacımız, Türkiye’deki üreticilerin jantlarını test etmek fakat natürel ilerleyen periyotlarda yapacağımız AR-GE çalışmaları ve ek çalışmalarımız, araştırmalarımız sonrasında ikinci kademe yatırımlarla yurt dışı üreticilere de dayanak vermeyi hedefliyoruz. Yurt dışına giden test ve belgelendirme maliyetlerinin 2 milyon avro civarında olduğunu düşünüyoruz. Emelimiz birinci yıl yalnızca Türk müşteriler amaçken, yapacağımız yatırımlarla yurt dışı müşterileri ancak 2 yıl içerisinde Türk üreticilerin yurt dışına ayırdığı bu kaynağı Türkiye’ye bırakmak istiyoruz.”

Doğan, TÜV Austria otomotiv grubunun Viyana’da test merkezi bulunduğunu söz ederek, şunları paylaştı:

“Onun haricinde jantla ilgili Çin’de test merkezi var. İlk defa Türkiye’de bizim aracılığımızla şu an bu laboratuvarı kurduk. Şu an gündemde yalnızca jant laboratuvarı olmadığı için farklı alanlarda, farklı bahislerde natürel ki lokasyon olarak farklı laboratuvarlar kurulacak ancak bunun için jant için birebir şeyi söylemem şu an mümkün değil, farklı mevzular için düşünüyoruz. Kurulduğumuzdan bu yana takımımızı genişleterek devam ediyoruz. Hasebiyle emelimiz, şu anki birinci adımda mevcut takımımızı ek yatırımlarımızla yaklaşık 2 katına çıkarmak. Fakat amacımız, yurt dışına ödenen 2 milyon avroluk bütçeyi ülkemize bırakmak.”

Laboratuvarın açılış kurdelesi Doğan, TÜV Austria Mobility yöneticileri, otomotiv bölümü üreticileri, dal dernekleri, kurum ve kuruluş temsilcilerince kesildi.

Doğan, TÜV Austria Mobilty’de emeği geçen çalışanlara plaket verdi. İştirakçiler, daha sonra laboratuvarı gezerek yetkililerden bilgi aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu