Haber

‘Türkiye, Rus bankasının SWIFT’e katılımı için Batı’yla pazarlık yaptı’: ‘Güvenilir garantiler gerekli’

Sputnik’ehoparlör tahıl anlaşmasıUzatmayla ilgili müzakerelere katılmak Türk heyet temsilcisi, Ankara’nın Batı ilemüzakere ederek Rosselhozbank’ın SWIFT’iTekrar sisteme entegre edilmesi için çaba sarf ettiğini anlattı.

Türkiye’nin AB ileBu konuyla ilgili toplantı yaptığını teyit eden temsilci, Türk tarafıRusya’ya güvenilir garantiler verilmesi halinde tahıl anlaşmasının uzatılabileceğini açıkladığını söyledi.

Türk temsilcisi “Batılı ortaklarımıza tavrımızı anlattık. Rus meslektaşlarımızla yaptığımız görüşmelerde görüşlerimizin örtüştüğünü gördük. Rusya tarafı da kesin ve güvenilir garantilere ihtiyaç duyduklarının altını çizdi.”söz konusu.

‘Rusya olmadan tahıl anlaşmasına alternatifler inandırıcı değil’

Rusya’nın bağlı kuruluşu olmadan mevcut tahıl koridorunaAlternatif yolların riskli ve çok daha maliyetli olacağını belirten temsilci, Batı ile yapılan müzakerelerde de bu anlayışın var olduğunun hissedildiğini kaydetti.

‘Putin-Erdoğan görüşmesi tahıl anlaşması açısından kritik önem taşıyor’

Türk heyetindeki temsilci, Rusya Devlet Başkanı Vladimir PutinVe Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanbugün SoçiYapacağı toplantının küresel piyasalarda tahıl fiyatlarının artma riski açısından kritik önem taşıyacağını vurguladı.

Temsilci, toplantıda tahıl konusunda gelecekte atılacak adımların netleşeceğini belirtti. “Bildiğiniz gibi küresel piyasalarda tahıl fiyatlarının artma riski var. Dolayısıyla tüm detaylar, açıklamalar, anlaşmalar çok önemli. Olumlu sonuçlar çıkacağını umuyoruz.”İfadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu