Haber

Türk-İş Başkanı Atalay’dan Kılıçdaroğlu’na asgari ücret yanıtı: Allah’a havale ediyorum

Asgari Fiyat Tespit Komisyonu’nun üçüncü toplantısında milyonluk zam açıklandı. Asgari ücret temmuz ayı itibarıyla yüzde 34 artışla 11 bin 402 liraya yükseltildi.

Zam oranlarını eleştiren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Beni şaşırtan Türk-İş Genel Başkanı’nın buna hiç itiraz etmemiş olması. ‘Makul’ diyor.

Habertürk canlı yayın Kılıçdaroğlu’na konuşan Türk-İş Lideri Ergün Atalay, “Ne sarısı? Ben dimdik yürürüm. Allah’a havale ediyorum. Zaten Allah da gereğini zaman zaman yapıyor.” dolaylı olarak cevap verdi.

‘KEMAL BEY SİSTEMİ BİLMİYOR’

Atalay konu hakkında şunları söyledi:

“Kemal Bey bu ülkede ana muhalefet partisinin genel başkanıdır. CHP’li çok üyem var, sendika başkanım var. Kemal Bey 2019’da böyle bir şey söyledi. Sözleri yanlış değil. Konuştuğunu da biliyor. Geçen yıl bana Kemal Bey değerlidir Biz siyasetçiyiz ona cevap verecek durumda değilim ama bir şey söylemem lazım Söylediklerinin hesabını ahirette bu dünyada vereceksin. ‘Bekle, kellemi hiçbir yere ipotek etmem. Şimdi buna ne diyeyim?

Kemal Bey sistemi bilmiyor. Ben bugün Cumhurbaşkanımızın yanına giderek asgari ücreti 11 bin 400’e getirdim. Bunu komisyonla görüştüm. Aynen doğru yaptım Bu para yetmez mi ama günümüz şartlarında bir başlangıç ​​ücretidir. Meclisin yüzde 30’u işveren. ‘En az 15 bin lira fiyat verir misiniz’ diye sorabilir misiniz? Belediyelerde şu anda asgari ücretin altında maaş alan işçiler var. Tüm siyasi partilere sesleniyorum kendi belediyelerinize söyleyin net asgari ücret 15 bin lira olsun.

‘Siyasete bulaşmayalım’

Ben siyasetçi değilim, Türk İş Dünyası’nın Başkanıyım. CHP’li bir üyem var. MHP’liyim. Siyasete bulaşmayalım. Eskiden muhalefet partileri Türk İş’i sahiplenir, sorunlarını konuşurdu. Şimdi Türk İş Lideri sarı vs. Ne sarısı? dik yürürüm. Bu hesabı arkadaşlarıma vereceğim. Allah’a havale ediyorum. Allah da zaman zaman gereğini yapar. Ben hiç siyaset yapmadım. Herkesin bir fikri var.

Ben Türkiyeli işçilerin yanındayım. İşte 40 yıldır yaptığım şey. Başkanımızı da seviyorum. Ama o iş başka, bu iş başka. Politikam yok. Ben ortalama bir adamım. Sayın Kemal’in ‘sarı sendikacılık’ açıklamasını kabul etmiyorum. Ben köşe adamıyım. İyi yaşam, iyi ölüm. Herkes ağzından çıkana dikkat etsin. Ben bu sözleri hak etmiyorum. Meclis’te teşkilatlanma ile ilgili analizler üretsinler.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu