Haber

Sudan’daki çatışmalar 259 bin kişiyi Güney Sudan’a sürükledi

JUBA, 11 Eylül (Xinhua) — Birleşmiş Milletler (BM) İnsani İşler Uyum Ofisi, Sudan Silahlı Kuvvetleri ile paramiliter Hızlı Direniş Gücü arasında Nisan ortasında çıkan çatışmaların 259.451 kişinin Güney’e geçmeye zorlandığını duyurdu. Bugüne kadar Sudan.

OCHA Pazar günü yaptığı açıklamada, çatışmalar devam ettikçe daha fazla insanın Güney Sudan’a geçmesinin beklendiği konusunda uyardı.

OCHA, Güney Sudan’ın başkenti Juba’da yayınlanan son müdahale raporunda, “Hastalık salgınlarının önlenmesi de dahil olmak üzere göçün birçok sonucuyla başa çıkmak için ek kaynaklara ihtiyaç var” dedi.

BM kuruluşları 6 Eylül’de bir açıklama yaparak, Güney Sudan’da gıda ve diğer hayat kurtarıcı yardımlara ihtiyaç duyan milyonlarca hassas insana yönelik finansman yetersizliği nedeniyle insani yardım müdahalelerini azaltmak zorunda kaldıklarını belirtti. BM kuruluşları, artan ihtiyaçlar karşısında kaynakların azalmasının, insani yardım kuruluşlarını kritik hayat kurtarıcı destek sağlamaya öncelik vermeye zorladığını ve milyonlarca insanı geride bırakma riski taşıdığını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu