Haber

Şırnak’ta Seyahat Eden Sinema Tırı Çocuklara Eğlenceli Vakit Geçirdi

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Sanata Yola Çık Kültür Sanat Derneği işbirliğiyle oluşturulan ‘Yürüyen Sinema’ TIR’ı Şırnak’ta çocuklara yönelik eğlenceli etkinliklere ev sahipliği yaptı.

Şırnak’ta şehir merkezi ve ilçelere taşınabilir sinema tırı giderek 6-17 yaş arası çocukların sinema deneyimi yaşaması sağlandı.

Proje gönüllüleri, film başlamadan önce çocuklarla sohbet ederek çeşitli oyunlar oynayarak sosyalleşmelerine katkıda bulundu.

Bu kapsamda Şehr-i Nuh İlk ve Ortaokulu’nda bulunan portatif tırda öğretmenleri eşliğinde ziyarete gelen öğrenciler, “Rafadan Tayfa” adlı animasyon filmini izlediler.

Dernek Lideri Erol Gözen, gazetecilere yaptığı açıklamada, 2018 yılından bu yana 74 il ve 700 ilçede köy ziyaret ederek 2 milyondan fazla çocuğu sinemayla tanıştırdıklarını söyledi.

Daha önce sinema deneyimi yaşamamış dezavantajlı öğrencilere öncelik verdiklerini belirten Gözen, “Bugün üçüncü günümüz. Her gün 1500 çocuğa ulaşıyoruz. Tırımız 120 öğrenci kapasiteli. Bir AVM’de görüyorsunuz, özel bir kamyon, Türkiye’de eşi benzeri olmayan bir kamyon.” söz konusu.

Gezici sinema tırıyla depremden etkilenen illeri de ziyaret ettiklerini belirten Gözen, kendileriyle birlikte etkinlikler düzenlediklerini söyledi.

İlkokul öğrencisi Tümran Berat Kava, portatif sinema tırıyla farklı bir heyecan yaşadığını belirterek, “Çok eğlenceliydi.” söz konusu.

Hatice Işık Zeyrek de sinema tırında çizgi film izleyerek ve müzik söyleyerek keyifli vakit geçirdiğini kaydetti.

haberyomra.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu