Teknoloji

Ölümlü Tesla kazası için özel soruşturma başlatıldı

Elon Musk’ın sahibi olduğu elektrikli otomobil üreticisi Tesla, zaman zaman çeşitli kazalarla haberlerimize konu oluyor.

Aslında, son aylarda ABD teftiş kurumları, 2016’dan bu yana 10 kişinin ölümüne neden olan 30 Tesla kazası hakkında bir soruşturma başlattı.

Kazadan sonra sürücüler Tesla’nın otopilot yazılımını suçlasa da Elon Musk’a göre kazalara sürücü neden oluyor.

Ayrıca Tesla, otopilot yazılımı şu anda bekleneni veremediği için araç kontrolünün tamamen otopilota bırakılmamasını istiyor.

Son Tesla kazasının ardından bir soruşturma daha geldi

Son zamanlarda Tesla’nın karıştığı kazalar şirketin başını ağrıtmaya devam ediyor. ABD, ölümcül Tesla kazası için özel soruşturma başlattığını duyurdu.

Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi (NHTSA), South Lake Tahoe’da 5 Temmuz’da meydana gelen kazayı araştırıyor. California Otoyol Devriyesi, Tesla’daki yaşlı yolcunun birkaç gün sonra hayatını kaybettiğini söyledi.

Otopilot, arabaları kendi şeritlerinde otomatik olarak yönlendirmeyi, hızlandırmayı ve frenlemeyi hedefleyen bir özelliktir; “gelişmiş otopilot” otoyollarda şerit değiştirmeye yardımcı olabilir.

Washington Post, Tesla’nın otopilot olarak bilinen sürücü destek sistemini içeren kazalarla ilgili bir araştırma yayınladı.

Araştırma, 2019’dan bu yana Tesla arabalarının karıştığı ve kaza anında otopilotun devreye girdiği 736 olay olduğunu gösterdi.

Ölü sayısı arttı

ABD Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi (NHTSA) tarafından Haziran 2022’de yayınlanan veriler, otopilot teknolojisine bağlı 3 ölüm bildirdi. Bir yıldan kısa bir süre sonra paylaşılan son rakamlar 17 ölüden bahsediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu