Yaşam

Milli Muharip Uçağı’nın Görüntüleri Paylaşıldı [Video]

Türkiye’nin ilk yerli jet savaş uçağı olacak Milli Muharip Uçağı, bugün kıymetli bir duyuruyla gündeme geldi. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından geliştirilen uçağın son montaj çizgisine girdiği açıklandı.

Duyuru, T. C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Lideri İsmail Demir tarafından yapıldı. Demir, kritik bir kademenin daha geride bırakıldığını, uçağın montajının tamamlanmasıyla hangardan çıkarılacağını açıkladı. Bununla birlikte uçağın birinci prototipinden de manzaralar paylaşıldı:

Milli Muharip Uçağı’nın montaj çizgisindeki imajları:

Milli Muharip Uçağı ayrıntıları:

Yurt içi imkânlarla üretilen Ulusal Muharip Uçağı, 2030’lı yıllardan itibaren kademeli olarak devreden çıkarılması planlanan Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan F-16’ların yerini alacak. Uçak, günümüzün en gelişmiş teknolojilerini barındıracak.

Milli Muharip Uçağı, düşük görünürlük, dahili silah yuvası, yüksek hareket kabiliyeti, artırılmış durumsal farkındalık ve sensör füzyonu üzere teknolojilere yer verecek. Bu özellikleriyle uçak, 5. jenerasyon muharip uçakları arasında sınıflandırılacak.

Milli Muharip Uçağı’nın birinci prototipinin 18 Mart 2023’te hangardan çıkması ve yer testlerine başlaması planlanıyor.

Günümüzde etkin kullanılan 5. kuşak savaş uçakları:

  • Chengdu J-20 (Çin)
  • F-22 Raptor (ABD)
  • F-35 (ABD)
  • Shenyang J-31 (Çin)
  • Sukhoi Su-57 (Rusya)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu