Ekonomi

Kripto para piyasaları haftaya nasıl başladı?

Investing.com – Bitcoin ağında merakla beklenen halving (ödül yarılanması), hafta sonunda başarılı şekilde gerçekleşti. Halving sonrası dönem başlarken Bitcoin haftaya 65.000 doların üzerine ve Ethereum ise 3.200 dolar bandına adım atarak başladı. Piyasa genelinde de bir miktar toparlanma belirtileri görüldü.

Amatörlerin bile profesyoneller gibi kazanabileceği dünyaya adım atın. InvestingPro şimdi %20 indirimde. Kupon kodu: INVTROZEL1A

Kodu nasıl kullanacağınızdan emin değil misiniz? Adım adım gösterdiğimiz videoyu izleyebilirsiniz.

Sorularınız için destek birimimize buradan ulaşın.

Bitcoin halving tamamlandı

Bitcoin ağında madencilerin işlemleri sonucunda kazandığı Bitcoin miktarını 3,125 BTC’ye düşüren ödül yarılanması işlemi başarılı şekilde gerçekleşti. Bitcoin ise hafta sonu işlemelerinde alıcılı ağırlıklı bir görünüm sergilerken yeni haftaya da pozitif başladı.

Jeopolitik risklerin azaldığı görülürken riskli piyasalarda da yukarı yönlü bir ivmelenme söz konusuydu. Buna göre Bitcoin, haftaya 65.000 dolar sınırında başladıktan sonra Asya işlem saatlerinde gelen alımlarla 66.300 dolara kadar yükseldi. Son saatte Bitcoin’de yukarı yönlü eğilim devam ediyordu.

Bitcoin ağındaki dikkat çeken bir aktivite ise halving öncesi ağda işlem ücretleri ortalamasının 128 dolara kadar çıkarak rekor kırması oldu. Halving’in ardından işlem ücretinde de keskin bir düşüş görülürken ortalama Bitcoin işlemleri için alınan ücret 10 dolara kadar geriledi. İşlem ücretlerini yükselten aktivite ise blok 840.000’deki yarılanma bloğunda Runes protokolü tarafından tanıtılan ve memecoin ile NFT meraklılarının yoğun ilgi gösterdiği yeni bir token standardından kaynaklandı. Blokta toplam 3.060 işlem gerçekleşirken ortalama işlem ücreti 800 dolara yaklaştı.

Altcoin piyasasında son durum

Piyasanın yaklaşık %16’sına hakim olan Ethereum, geçen hafta 3.000 doların altını test ettikten sonra hafta sonu işlemlerindeki pozitif görünümü yeni haftaya da taşıdı. Ethereum, ilk işlemlerin ardından %2,5’e yakın değer artışıyla devam ederken 3.200 dolar bandına geri döndü.

En büyük 20 kripto para birimi kontrol edildiğinde son 24 saatte öne çıkan altcoin’ler; %10’a yakın yükselen NEAR ile %4 – %5 bandında yükselen LINK, BNB ve DOT oldu. DOGE, TON ve ICP ise haftaya hafif satıcılı yatay başladı.

İlk 100 kripto para birimi arasında %10’un üzerinde değer artışıyla ilk sıralarda yer alan altcoin’ler; AIOZ ve CORE oldu. CKB ve WIF ise son 24 saatte en çok düşen kripto paralar oldu.

Toplam kripto para piyasası değeri ise dünden bu yana %1,75 yükselirken 2,44 trilyon dolar seviyesinde devam ediyor. 24 saatlik ortalama işlem hacmi ise 63 milyar dolar ile düşük kalmaya devam ediyor. Kripto para korku ve risk iştahı endeksi ise geçen hafta nötr bölgeye geriledikten sonra 63 seviyesine yükseldi ve risk iştahı bölgesine geri döndü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu