Haber

Koreler arasındaki Askerden Arındırılmış Bölge “yaban hayatı sığınağına” dönüştü

Güney ve Kuzey Kore arasındaki çitle çevrili ve mayınlı Askerden Arındırılmış Bölge (DMZ) bir “yaban hayatı cenneti” haline geldi.

CNN’in haberine göre Google, Kore Savaşı’nın 70. yıl dönümü anısına hazırlanan proje kapsamında DMZ’nin güncellenmiş görüntülerini paylaştı.

İnternet kullanıcılarına ‘sanal tur’ imkanı sunan proje kapsamında bölgede gelişen doğal bitki örtüsü ortaya çıkarıldı.

İnsan etkisinden uzak olan DMZ’nin yaklaşık 6.100 türe ev sahipliği yapan doğal bir yaşam alanına dönüştüğü gözlemlendi.

Google’ın paylaştığı verilere göre Kore Yarımadası’nda nesli tükenmekte olan 276 hayvan türünün yaklaşık yüzde 38’i DMZ’de yaşıyor.

Buna göre nesli tükenmekte olan hayvanlar listesine kabul edilen dağ keçisi, misk geyiği ve altın kartal ile 20 yıldır bölgede görülmeyen Asya kara ayısına da rastlandı.

Öte yandan, ucun her iki yakasında yaşayan bazı göçmen kuş türlerinin de yıllardır insan etkisinden uzak kalan DMZ’ye göç ettiği belirtiliyor.

Google tarafından paylaşılan bazı görsellerin Güney Kore Ekoloji Enstitüsü tarafından elde edildiği bildirildi.

DMZ’nin güncel resimlerine Google’ın sokak görünümü seçeneğinden erişilebilir.

Güney ve Kuzey tarafları, 2018 yılında DMZ’yi bir “barış bölgesi” haline getirmek için ortak adımlar atarken, Güney, alanın kendi tarafını sınırlı sayıda ziyaretçiye açtı.

Ancak 2022’de tansiyonunun yükselmesi nedeniyle bu adım başarıya ulaşamadı.

haber-erfelek.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu