Haber

Kılıçdaroğlu, CHP TBMM Grup Toplantısı’nda konuştu: (2)

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, terörün, insanlık hatası olduğunu belirterek, “Teröre karşı ortak tavır takınmak zorundayız.” dedi.

Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM Küme Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, geçen yıl ağustostan itibaren hem genel merkeze hem de vilayet ve ilçe başkanlıklarına “Sınır namustur” yazılı pankartlar astıkları için her türlü hakaret ve küfre maruz kaldıklarını, kendilerine “Niye bunu yapıyorsunuz?” diye reaksiyon gösterildiğini anlattı.

İktidarın huduttan haberi olmadığını ileri süren Kılıçdaroğlu, “Bunlar sınırın da ne olduğunu bilmiyor. Bunların sınırını, esnek sınırını belirleyen tek şey beslemelerin verdikleri paralardır. Sınır namustur, bir devletin namusudur. Askerlik yapanların tamamı bilirler ki sınıra gittiklerinde bu levhayı görürler orada.” diye konuştu.

Türkiye sonlarının yol geçen hanına döndüğünü savunan Kılıçdaroğlu, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Sınırları yol geçen hanına kim döndürdü? Elini kolunu sallayarak teröristler gelecek, İstanbul’a yerleşecek, çalışacak fabrikada, terörün nasıl gerçekleştirileceğine dair çalışmalar yapacak, bombayı patlatacak, beşerler hayatını kaybedecek ve birileri bunun hesabını vermeyecek… Olmaz. Şu soruyu sormam lazım; o hudut kapısından bunlar nasıl geçti? Asıl sorulması gereken soru bu. O sonu yol geçen hanına kim döndürdü, kim elini kolunu sallayarak geliyor buraya ve bizim bilmediğimiz daha ne kadar terörist, uyuyan hücre olarak Türkiye coğrafyasında yer almış durumda? Hepimizin bunu bilmesi lazım ve sorgulaması lazım. Terör bir insanlık hatasıdır. Teröre karşı ortak tutum takınmak zorundayız. 30-35 yıldır hala terörle uğraşta önemli bir yol alınamamışsa ve teröristler ellerini kollarını sallayarak geliyorlarsa bir meselemiz var demektir. Ülkeyi yöneten zata seslenmek istiyorum; sen ne iş yapıyorsun? Tek kişilik hükümet zira. Maden faciası olur sorumlu yok, tren faciası olur sorumlu yok, terör saldırısı olur tekrar sorumlu yok. Sonlar yol geçen hanına dönmüş yeniden sorumlu yok.

Çok açık ve çok net konuşacağım; artık birileri çıkıp diyecek ki ‘Efendim böyle bir günde siyaset olmaz’. Hayır efendim, siyaset ‘böyle günler olmasın’ diye yapılır esasen. Sonları yol geçen hanına döndürürseniz bu olur ancak siyasete ‘sınır namustur’ diye bakar ve o çerçevede tedbir alırsanız bu tablo ortaya çıkmaz. Bizim aradığımız siyaset işte o siyasettir.”

Kemal Kılıçdaroğlu, namuslu, ülkesini ve vatanını sevenlerin, bu anlayışta siyaset yaptıklarını dile getirerek, 3-5 dolar için Ensar ve muhacir adı altında önüne gelen herkesin Türkiye’ye sokulduğunu ve onların da ülkeye yayıldığını iddia etti.

“Milliyetçi arıyorsanız bu kardeşinize bakacaksınız”

“Bu palavralara artık kimsenin kanmasını istemiyorum. Artık bu milletin canına kastediliyor” diyen Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

“Bunlar ne komşuluk bilirler ne sahip çıkma bilirler ne Ensar ne muhacir… Bunların her şeyi palavra. Bunların tek inandığı şey var; mevki, makam, para. Bunlar varsa hiçbir şey yoktur. Buradan Bahçeli’ye de bir parantez açalım; Suriye tezkeresi ile ilgili konuşmuş. Gittiğim her toplantıda bu soru geldiğinde şunu söylüyorum; ‘terörle gayret konusunda yabancı askerlerin Türkiye’ye gelmesini isteyen el kaldırsın’ diyorum, hiç kimse el kaldırmıyor. ‘Biz de öyle yaptık’ dedim. Terörle çaba konusunda yabancı askerlerin, yabancı asker postallarının Türkiye topraklarını çiğnemesine neden Bahçeli ‘evet’ dedi. Sayın Bahçeli, sen neden ‘evet’ dedin? Açık ve net söylüyorum; milliyetçi arıyorsanız, ülkücü arıyorsanız bu kardeşinize bakacaksınız, vatansever arıyorsanız CHP’ye bakacaksınız. Milletinin yanında olan, milletinin hakkını, hukukunu arayan parti arıyorsanız CHP’ye bakacaksınız.”

Terörü, teröristleri ve teröristlere yolunu açanları lanetleyen Kılıçdaroğlu, “Söz veriyorum bu milletin sırtından bunu söküp atacağız. Terörle, teröristlerle nasıl gayret edilirmiş Allah nasip eder Millet İttifakı iktidar olduğunda bütün Türkiye de bütün dünya da öğrenecektir.” ifadesini kullandı.

Kılıçdaroğlu, iktidar olmaları durumunda AB ile yapılan sığınmacı anlaşmasından çıkacaklarını, açık kapı devrinin biteceğini ve sığınmacıları en geç iki yıl içerisinde kendi ülkelerine göndereceklerini anlattı.

Türkiye’yi terörden arındıracaklarını dile getiren Kılıçdaroğlu, “Bay Kemal kelam veriyorsa kesinlikle yapacaktır. Kelamım söz. Türkiye’yi terörden arındıracağız, teröristlerden de arındıracağız. Bu ülkenin caddelerinde, sokaklarında, meydanlarında herkes özgürce ve inanç içerisinde yaşayacak. O itimadı sağlayacağız.” diyerek kelamlarını tamamladı.

(Bitti)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu