Haber

İsrail Ordusu Gazze’de Kontrolü Henüz Ele Geçiremedi

İsrailli askeri uzman Amos Harel, İsrail ordusunun artık Gazze’de kontrolü ele geçiremeyeceğini belirtti.

Harel, İsrail gazetesi Haaretz’de bahisle ilgili bir makale yazdı.

Harel, Hamas’ın Gazze şehrinin kontrolünü kaybetmiş olabileceğini ancak İsrail ordusunun hâlâ bölgeyi kontrol altına alamadığını yazarak, “Savaştan daha sinir bozucu bir şey varsa o da kış savaşıdır” dedi. İfadesini kullandı.

Ordunun karşılaştığı zorlukların sadece hava koşullarıyla sınırlı olmadığını, askerlerin karada geçirdikleri 2,5 haftanın ardından çeşitli zorluklarla karşılaşabileceğini anlatan Harel, “Komutanlar, tanksavar başta olmak üzere bir takım potansiyel tehditlerden kaygılı” dedi. füzeler ve patlayıcılarla donatılmış evler.” değerlendirmesini yaptı.

Nüfusun yoğun olduğu şehir merkezinde çok katlı binalardan ateş açılma ihtimaline karşı “korunmaya ihtiyaç olduğunu” savunan İsrailli uzman, ordunun tünellere yoğunlaştığını belirtti.

Hamas’ın Gazze Şefi Yahya Sinvar’ın, esir değişimi meselesi de dahil olmak üzere hâlâ “karar yetkisinde” olduğunu kaydeden Harel, “İsrail kaynakları, Filistin tarafında bir esir değişimi anlaşmasına varılıp varılmayacağına karar verecek tek kişi olarak Sinwar’ı tanımlıyor. ” Notunu düşürdü.

ABD Başkanı Joe Biden’ın, Hamas hükümetinin Gazze’den uzaklaştırılması ve Filistin yönetimi ile İsrail arasında diplomatik anlaşmaya varma çabalarının yeniden başlamasıyla uzun vadeli bir bağ kurduğunu belirten Harel, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun da buna sadece inanmadığını söyledi. Bu adımda, aynı zamanda hızlı bir ateşkes ve bir Filistin anlaşması da var. Kendi yönetimiyle müzakereleri yeniden başlatmayı kabul etmesi halinde hükümetin aşırı sağ kanadının koalisyonu içeriden parçalayabileceğinden endişe duyduğunu paylaştı.

İsrail’in Gazze işgalinde son durum

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı “İsrail’in Filistinliler’e ve Mescid-i Haram başta olmak üzere kutsal değerlerine yönelik sürekli ihlallerine yanıt vermek” gerekçesiyle kapsamlı bir saldırı başlatırken. -Aksa”nın ardından İsrail ordusu da ağır hava koşulları nedeniyle Gazze Şeridi’ne saldırdı. bombardımanı başlattı.

İsrail’e 7 Ekim’de düzenlenen baskınlarda 310’dan fazlası asker olmak üzere 1.200 İsraillinin öldüğü, 5.132 kişinin de yaralandığı açıklandı. Gazze Şeridi’ndeki çatışmalarda da 51 İsrail askeri öldürüldü.

İsrail’e göre Kassam Tugayları’nın elinde 239 İsrailli esir bulunuyor.

Gazze hükümetine göre, 7 Ekim’den bu yana İsrail’in Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda 4 bin 710’u çocuk, 3 bin 160’ı kadın olmak üzere 11 bin 500 kişi hayatını kaybetti.

7 Ekim’den bu yana İsrail güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin Batı Şeria ve Kudüs’teki saldırılarında 197 Filistinli hayatını kaybetti.

İsrail ordusu, onbinlerce yaralı ve sivilin barındığı Gazze’deki onlarca hastanenin kampüslerini veya ana binalarını tahliyeye zorlamak için vurdu. İşgal sırasında bazı hastanelere baskın düzenlediler. Saldırılarda yüzlerce kişi öldü ve yaralandı.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında sınırda 8 Ekim’den bu yana yaşanan çatışmalarda 74 Hizbullah üyesi ve 6 İsrail askeri hayatını kaybetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu