Haber

İngiltere Dışişleri Bakanı Nijerya’da

Afrika çeşidi kapsamında Nijerya’ya gelen İngiltere Dışişleri Bakanı James Cleverly, Cumhurbaşkanı Bola Ahmed Tinubu tarafından kabul edildi.

Nijerya Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Bola Tinubu ve İngiltere Dışişleri Bakanı Cleverly, Aso Rock Palace’ta görüşmeye geldi.

Toplantı sırasında Tinubu ve Cleverly, iklim değişikliği, güç, teknoloji gibi çeşitli konuları tartıştı.

Toplantıda yaptığı açıklamada Tinubu, Afrika kıtasının daha sürdürülebilir ve geniş tabanlı bir refaha kavuşması için İngiltere’nin bölgeye daha fazla yatırım yapması gerektiğini belirterek, “İngiltere’nin bu konuda bizimle çalışmaya hazır olduğunu bilmekten mutluyum. Nijerya ve Afrika daha fazlasını yapmalı.” söz konusu.

Batı Afrika’da demokrasi, barış ve istikrara da değinen Tinubu, “Alt bölgede istikrarsız hükümetler olduğu sürece güvenlik sorun olmaya devam edecek. Güvenlik ve ekonomik kalkınmada dinamik bir ortaklığa ihtiyacımız var çünkü teröristlerin ölmesini istemiyoruz. Afrika’yı ve alt bölgemizi vatan edin.” dedi.

Akıllıca ise ikili ve ekonomik ortaklığı geliştirmek için Nijerya’da bulunduğunu kaydederek, İngiltere’nin Nijerya ve Afrika’nın uzun vadeli stratejik ortağı olmaya devam edeceğini söyledi.

Nijer’deki darbe konusunu ele alan Cleverly, hükümetinin Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu’nun (ECOWAS) kararını ve Tinubu’nun demokrasi ve istikrarı destekleme konusundaki liderliğini desteklediğini bildirdi.

Cleverly, “Bizim için ulusal çıkar, barış ve güvenlik el ele gittiği için barışçıl ve müreffeh bir Afrika kıtası görmektir.” dedi. ifadesini kullandı.

James Cleverly, Nijerya’dan sonra Zambiya’ya gidecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu