Ekonomi

Güney Kore Temmuz ayından itibaren won işlem saatlerini uzatacak

Güney Kore, finans piyasalarının uluslararası itibarını arttırmak amacıyla para birimi won‘un alım satım düzenlemelerinde değişiklik yapmaya hazırlanıyor. Ülke yetkilileri, tarihsel olarak sıkı bir şekilde kontrol edilen won işlemlerini düzenleyen bazı katı kuralları gevşetmeyi planlıyor.

Şu anda won, ABD doları ve Çin yuanı ile doğrudan değiştirilebiliyor ancak önemli sınırlamalar var. Doğrudan won-yuan takası Seul veya Şangay ile sınırlıdır ve sadece 56 yerel finans kuruluşu dolar-won spot ticareti yapma yetkisine sahiptir. Bu işlem, her gün sabah 9:00 ile öğleden sonra 3:50 arasında, devlete kayıtlı iki aracı kurum olan Seoul Money Brokerage Services ve Korea Money Brokerage Corp. aracılığıyla sınırlı bir süre için yapılabilmektedir.

Yabancı yatırımcılar, bu kara işlem saatleri dışında, won risklerini yönetmek için genellikle teslim edilemeyen forwardlara (NDF’ler) başvururlar. NDF’ler, para biriminin fiziksel teslimatı olmaksızın won üzerinden işlem yapılmasına olanak tanıyan türev sözleşmelerdir, ancak daha pahalı bir seçenek olma eğilimindedirler.

Temmuz 2024’ten itibaren Güney Kore, dolar-won ve FX swap piyasaları için kara işlem saatlerini Londra mesai saatleriyle uyumlu olacak şekilde 02:00’ye kadar uzatmayı planlıyor. Bu uzatma, döviz piyasasına daha fazla katılım sağlayacaktır.

İlk kez, yabancı bankaların Güney Kore’deki Kayıtlı Finansal Kurumlar (RFI) ile aynı düzenleyici gerekliliklere uymaları ve kayıt olmaları halinde dolar-won ticaretine katılmalarına izin verilecektir. Ancak, bu yabancı bankaların ticaret faaliyetlerini lisanslı bir Koreli FX brokeri aracılığıyla yürütmeleri gerekecek ve offshore piyasalarda doğrudan won ticareti yapma yetkileri olmayacak. Ayrıca, tüm dolar-won işlemlerinin bir kara hesabı aracılığıyla yapılması gerekmektedir.

Güney Kore’de şubeleri bulunan yabancı bankalar, ülkenin döviz yasaları uyarınca, döviz ticareti ayrıntılarını doğrudan Seul operasyonları aracılığıyla Kore Merkez Bankası’na bildirebilir. Yerel bir varlığı olmayanlar bu raporlamayı bir Güney Kore bankasına devretmelidir. RFI’lerden gelen ayrıntılı raporlar işlem hacimlerini, döviz kurlarını, ödeme tarihlerini, türlerini ve ilgili aracıları içermelidir.

Bu sıkı raporlama gereklilikleri, döviz ticaretinin gözetimini sürdürmek için uygulanmaktadır, ancak bazı kurumların won işlemleri için NDF piyasasını kullanmaya devam etmelerine neden olabilir. Temmuz ayında yapılacak değişiklikler, para biriminin ticaret kısıtlamalarını hafifletmeye ve Güney Kore’de daha açık bir finans piyasasını teşvik etmeye yönelik bir adım olarak görülüyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu