Ekonomi

Celsius Estate, GK8 satışından elde edilecek gelir konusunda B serisi yatırımcılarla anlaştı

İflas etmiş kripto kredi kuruluşu Celsius’un alacaklıları ve B serisi yatırımcıları, GK8’in satışından elde edilen 25 milyon doları hissedarlara dağıtmayı kabul etti. Bu miktarın 24 milyon doları yasal masraflar için ayrılacak, 1 milyon doları ise grup arasında dağıtılacak.

Kendi kendine saklama platformu GK8, Celsius’un iflas sürecinin bir modülü olarak Galaxy Digital’e satıldı. Satışın detayları açıklanmasa da Galaxy sözcüsü Michael WursthornCelsius’un platformu 115 milyon dolara satın almasından çok daha düşük bir fiyata satın aldıklarını belirtti.

Celsius, Kasım 2021’de B Serisi varyantını kapatmıştı. Büyüme sermayesi şirketi Westcap ve Quebec’in emeklilik fonlarından biri, yüksek talep nedeniyle toplam fon büyüklüğünü 400 milyon dolardan 750 milyon dolara çıkaran türe öncülük etti.

B Serisi hissedarlardan oluşan bir küme, tahsis edilen 24 milyon doların tüm yasal maliyetleri karşılamadığına itiraz ederken, başka bir küme, 1 milyon doların haksız bir avantaj olduğunu savundu.

B Serisi hissedarların en büyük grubu, 1 milyon doları tüm hissedarlarla eşit olarak paylaşmayı planladıklarını ve mahkemenin itirazları dikkate almayarak iflas sürecinin devam etmesine izin vermesi gerektiğini söyledi.

Celsius ve alacaklıları 18 Temmuz’da yeniden mahkemeye çıkacak.

Celsius’un eski CEO’su Alex Mashinsky şirketin iflas etmesiyle ilgili yürütülen soruşturmanın ardından geçen hafta tutuklandı. Celsius, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Kurulu (SEC), Ticari Vadeli İşlemler Kurulu (CFTC) ve Federal Ticaret Kurulu (FTC) tarafından dava edildi.

Bu yazı ilk olarak CoinDesk Türkiye’de yayınlanmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu