Haber

Avcılar Belediyesi, Belediye Yönetim Karnesinden tam not aldı

İstanbul İlçe Belediyelerinin yeterli yönetişim uygulamalarının kamuya sundukları açık veriler incelenerek vatandaş bakış açısıyla değerlendirildiği Belediye Yönetişim Karnesi 2023 araştırmasının sonuçları kamuoyuna sunuldu. Avcılar Belediyesi ise tam not alarak ilk sekiz belediye arasında yer aldı.

Belediye Yönetişim Karnesi 2023 araştırmasının sonuçları Altınbaş Üniversitesi 100. Yıl Salonu’nda düzenlenen konferansta kamuoyuyla paylaşıldı. Konferansta İstanbul ilçe belediyelerinin şeffaflık, katılım, sürdürülebilirlik, kurumsal, işleyiş, yaşam kalitesi ve çevre gibi alanlarda yürüttüğü araştırmaların sonuçlarına yer verildi. Panele Avcılar, Kadıköy, Fatih, Şişli, Sultanbeyli ve Bağcılar Belediyelerinden yetkililer katıldı.

Dijital alandaki belge ve bilgilere başvurularak 227 göstergenin kullanıldığı araştırmada, ilçe belediyelerinin sunduğu hizmet ve vatandaş memnuniyeti değerlendirildi.

Avcılar, Bağcılar, Beşiktaş, Çekmeköy, Kadıköy, Maltepe, Sarıyer, paydaş ve vatandaş odaklı Entegre Raporlamaları, Avrupa Mükemmel Yönetişim Markasını kullanma hakkını elde etmeleri, katılımcı bütçe süreçlerini kullanmaları, kapsayıcı politikaları benimsemeleri ve her zaman önem vermeleri ile dikkat çekiyor öğrenmeye ve gelişmeye. Sultanbeyli ve Şişli Belediyeleri ise en yüksek puanı alarak ilk sekizde yer aldı.

31 Mart seçimleri öncesinde dünyanın birçok ülkesinde faaliyet gösteren Uluslararası Şeffaflık Derneği ile “Şeffaflık Taahhüdü”ne imza atan Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli, “Ülkemizin ekonomik krizinin bu durumdan kaynaklandığını düşünüyorum. Hükümet şeffaf değil, gizli iş yapıyor. Bu nedenle Avcılar şeffaftır.” Ben belediyecilik sözü verdim ve 4,5 yıllık görev süremde bunu en önemli prensip olarak benimsedik. Bireysel yaklaşımı reddeden, tüm kararları birlikte alan, katılımcı bir yönetim tarzını benimsedik. ‘Avcılar’ın geleceğini Avcılar halkı şekillendirecek’ diyerek 2020-2024 Stratejik Planını 7’li olarak hazırladık. 1’den 70’e tüm komşularımızla birlikte hazırladık. ‘Ortak yönetim’ ve ‘sorumluluk’ anlayışıyla Avcılar’da bir ilke imza atarak meclis toplantılarımızı belediyemizin sosyal medya hesaplarından canlı yayınlamaya başladık. Göreve gelir gelmez israfın önüne geçtik ve borç batağına düşen belediyemizi bütçe fazlası haline getirdik. . “Mevcut kaynaklarımızı etkin ve verimli kullanarak, az parayla çok iş yaptık” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu